بناگستران نامدار
ساخت بیلبورد تبلیغاتی

برای ساخت بیلبورد تبلیغاتی نیاز به کمک دارید؟میخواهید از هزینه ساخت بیلبورد تبلیغاتی با خبر شوید؟نیاز به یک شرکت طراحی بیلبورد تبلیغاتی دارید؟مکان درستی هستید.با ما تماس بگیرید.

بیلبورد تبلیغاتی چیست؟به تابلوی بزرگی اطلاق می‌شود که فضای مناسبی را برای نصب آگهی در اختیار دولت، صنعتگران و عرضه‌کنندگان کالا می‌گذارد.در اصل به هر فضای خارجی که امکان نصب آگهی بر آن باشد اطلاق می‌شود. اما امروزه، بیشتر به معنای تابلوهای بسیار بزرگ و نورپردازی شده‌است که بر پایه‌های بلندی قرار گرفته و از فواصل دور قابل دیده شدن هستند.

نمونه هایی از ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی توسط بناگستران نامدار

برای اطلاع از هزینه ساخت بیلبورد تبلیغاتی و پل عابر پیاده و همین طور برآورد قیمت ساخت بیلبورد تبلیغاتی با متخصصین ما در تماس باشید.


عملیات ساخت بیلبورد 3وجهی واقع در گیلاوند توسط بناگستران نامدار

تاریخچه بیلبورد تبلیغاتی

پیشینه ساخت بیلبورد تبلیغاتی به اولین تمدن‌ها باز می‌گردد.درمصر باستان به ستون‌های سنگی اوبلیسک برمی‌خوریم که ستون‌هایی چهاروجهی با نوک هرمی شکل هستند.این ستون‌ها نه تنها جنبه تزئینی داشته‌اند، بلکه برای ترویج مذهب مصریان باستان به کار می‌رفته‌اند.بر روی آن‌ها جملات مذهبی و دعاهای مختلف کنده‌کاری شده‌اند. همچنین اوبلیسک‌هایی وجود دارند که بر روی آن‌ها قوانین مهم کشوری نوشته شده‌ و در معرض دید عموم قرار می‌گرفته‌اند. هرچند مطالب موجود بر این ستون‌ها محدود به موارد مذهبی و سیاسی است.اما در تعریف امروزی از تبلیغات می‌گنجد.

نخستین قدم‌ها در مسیر ساخت بیلبورد تبلیغاتی در سال ۱۴۵۰ با ساخت ماشین چاپ قابل حمل برداشته شد.با انتشار برگه‌های آگهی دستی، تبلیغات محیطی به شکل امروزی آن به مردم معرفی شد. در سال ۱۷۹۶، با تکمیل روش‌های لیتوگرافی، اولین پوستر تصویرسازی شده به وجود آمد. به مرور زمان، مردم به دنبال جاهایی مناسب برای نصب آگهی‌های خود بودند تا در محدودهٔ زمانی مشخص، بیشترین بازدیدکننده را داشته باشد. به این ترتیب، ستون‌ها و جعبه‌های ویژهٔ نصب آگهی در نقاط پر رفت‌وآمد شهرها برپا شدند.

اولین بار بیلبورد تبلیغاتی در حاشیه جاده‌ها توسط بازرگانان و کسبه محلی آمریکایی به کار رفت. آن‌ها علامت‌ها و تابلوهایی را بر دیوارها و نرده‌ها نقش می‌کردند. ویا پوسترهایی را بر روی تیرهای تلگراف، دیوارها و هر محل ممکن، نصب می‌کردند. در نیویورک در سال ۱۸۳۵، اولین پوستر بسیار بزرگ در فضای خارجی نصب شد. این پوستر ۱۵ متر مربعی، توسط چاپخانه جرد بل (Jared Bell) برای تبلیغ یک سیرک به چاپ رسید.

بیلبورد تبلیغاتی در ایران

در ایران اما تعیین اینکه اولین بیلبورد کی و کجا نصب شد کار آسانی نیست. همان قدر می‌دانیم که صنعت چاپ از زمان صفویه به ایران راه پیدا کرد.اولین روزنامه‌ وقایع الاتفاقیه بوده است که در سال ۱۲۶۷ اقدام به چاپ آگهی کرد. همچنین از میان اخبار و متون می‌توان پی برد که در زمان قاجار کاغذهای آگهی که به آن اشتهارنامه می‌گفتند، در شهرهای بزرگ وجود داشت. اما به خاطر پایین بودن تعداد افراد باسواد پخش آگهی دوشادوش حضور جارچیان صورت می‌گرفته است. از تاریخ چاپ اولین پوسترها در ایران هم می‌توان تخمین خوبی نسبت به زمان ظهور بیلبورد تبلیغاتی در ایران داشت. اولین پوسترها در ایران از حدود سال ۱۳۰۷ هجری چاپ شدند.

دو مهاجر ارمنستانی با نام موشق و ناپلئون سارواری نخستین پوستر‌های فیلم در ایران را طراحی کردند. در مجموع باید گفت تاریخچه‌ی بیلبورد در ایران را باید بعد از ۱۳۰۷ یعنی بعد از ۱۹۲۸ میلادی بدانیم. مطمئناً این فاصله‌ی بیش از نود سال که بین ظهور بیلبورد در غرب و در ایران وجود دارد، ارتباط قوی با مسئله‌صنعتی شدن جامعه‌ی ایرانی دارد که از حوصله‌ بحث خارج است.

قیمت ساخت بیلبورد تبلیغاتی.

اجزاء تشکیل دهنده

بیلبوردها با توجه به نیاز می‌توانند شامل بخش‌های گوناگونی باشند؛ اما معمولاً بخش‌های زیر را دارا هستند:

 • فونداسیون: در زیر زمین است و وظیفه نگهداری بار کل سازه را دارد.
 • پایه: صفحه نگهدارنده بر روی آن سوار می‌شود و جهت ارتفاع بخشیدن به تابلو استفاده می‌شود.
 • صفحه نمایش آگهی: فریم نگهداری آگهی است. یعنی همان قسمت پشت بیلبورد.
 • رویه تابلو: جهت نصب آگهی استفاده می‌شود و سطحی صاف و یک‌دست دارد.
 • سیستم نور‌پردازی: معمولاً پروژکتور یا لامپ مهتابی است.
 • راهروها و نردبان‌های تعویض رویه.
 • کلیپس و سپری: جهت صاف نگهداشتن بنر بر روی بیلبورد استفاده می‌شود. یعنی با کشیدن بنر، باعث می‌شود صاف نگهداشته شود.
 • آگهی: این بخش همواره تغییر می‌کند و آگهی‌های مشتریان بر روی آن نصب می‌شود. معمولاً به شکل بنر، فلکسی یا استیکر است.

از نظر طراحی سازه‌ای؛ بیلبوردها می‌بایست در مقابل نیروی باد آنالیز و طراحی گردند. معمولاً یک بیلبورد باید استحکام کافی در برابر بادهایی با سرعت ۱۱۰ کیلومتر را داشته باشند. هر چند استاندارد این عدد در مناطق مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

انواع بیلبورد تبلیغاتی

تابلوهای آگهی چند نوع‌اند:

 • یکی آن‌هایی که در مکان‌های بزرگ مثل بزرگ‌راه‌ها نصب می‌شوند که عمدتاً مستطیلی هستند.
 • دوم آن‌هایی که در پیاده‌روها نصب می‌شوند که چون فضای کمتری وجود دارد، قطع‌شان عمودی است.
 • سوم تابلوهایی که در راهروها یا آسانسورها و … نصب شده‌است.
 • چهارم بنابورد است که بر روی نمای ساختمان‌های بلند مرتبه در شهرهای شلوغ نصب می‌شوند.

باید توجه داشت که قطع کار در نوع طراحی می‌تواند اثر داشته باشد. مثلاً در تابلوهای بزرگ که به آن‌ها بیلبورد هم می‌گویند، احتیاج نیست که حتماً رنگ‌هایی با کنتراست (تضاد) زیاد داشته باشیم. نکته دیگر این است که ما در میادین یا پارک‌ها تابلوهایی می‌بینیم که خیلی مهندسی هم هستند. ولی متأسفانه استفاده نادرست از قطع‌های متفاوت و هم استفاده از داربست‌هایی نامناسب‌تر، باعث بین رفتن سلامت بصری آن‌ها می‌شوند.

نکتهٔ بعدی این است که رساندن پیام در زمان کم، ارزش زیادی دارد. به خاطر همین موضوع نباید در پوسترها و تابلوهای تبلیغاتی از عناصر تصویری زیادی استفاده کرد. مخصوصاً در بزرگراه‌ها چون کسی که سوار ماشین است تا بیاید مفهوم تابلو را در آن شلوغی درک کند، عبور کرده و رفته‌است.

دسته بندی کلی

بیلبوردهای معمولی: پر استفاده‌ ترین حالت بیلبورد تبلیغاتی با اندازه‌ی تقریبی ۱۲ متر مربع که معمولا تک وجهی هستند.

اسکرولرها: این نوع از بیلبورد تبلیغاتی قابلیت نمایش چند پوستر را دارد.به این طریق که چند تبلیغ در آن‌ها نصب است و معمولا در آن پوستر پس از هر دوازده ثانیه تغییر می‌کند.ابعاد این نوع بیلبوردها معمولا ۹ متر مربع است. در خیابان‌های به نسبت کوچک‌تری از بیلبورهای معمولی نصب می‌شوند.

مگابوردها: بزرگ‌ترین حالت بیلبورد تبلیغاتی هستند که در محل‌های بسیار پر رفت و آمد نصب می‌شوند و معمولاً چند‌وجهی هستند.اندازه‌ی آن‌ها به ۷۲ متر مربع هم می‌رسد. پوسترهای نصب شده روی مگابوردها معمولاً مدت زمان بیشتری می‌ماند و از این نظر دائمی‌تر هستند. شکل معمول تر این بیلبورد ها بیلبوردهای سه وجهی میباشد.

کاربردها

در بسیاری از کشورها،بیلبوردهای تبلیغاتی به مردم کمک می‌کنند تا جایی برای غذا خوردن، خوابیدن یا تهیه بنزین پیدا کنند. به خصوص در جایی مانند آمریکا، با بزرگراه‌های متعدد و مسافت‌های طولانی و خالی از سکنه بین شهری، وجود چنین تابلوهایی برای مسافرین غریب و خسته، نعمتی است.

از طرفی ساخت بیلبورد تبلیغاتی به بسیاری از شرکت‌ها و دارندگان صنایع مختلف کمک می‌کند.وجود بیلبورد تبلیغاتی بزرگ، برای شرکت‌ها و تجارت‌های نوپایی که قادر به پرداخت هزینهٔ تبلیغات تلویزیونی نیستند، بسیار مفید بوده‌است. در مقایسه با قیمت تبلیغات تلویزیونی و رادیویی،هزینه ساخت بیلبورد تبلیغاتی کمتر است و میتواند بیشترین تعداد مخاطب را داشته باشد. بیلبورد‌های تبلیغاتی بهترین ابزار برای ایجاد برندینگ برای شرکت‌ها و حتی برندینگ شخصی می‌باشد. روزانه میلیون‌ها نفر از اتوبان‌های اصلی شهرها رفت و آمد می‌کنند که این نرخ از بازدید برای رزرو بیلبورد بسیار حائض اهمیت است.

برای آگاهی از هزینه ساخت بیلبورد تبلیغاتی و همین طور برآورد قیمت ساخت بیلبورد تبلیغاتی با متخصصین ما در تماس باشید.

منبع:ویکی پدیا

برای امتیاز دادن به این نوشته کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید